Az emelt összegű családi pótlékra való jogosultságról szóló határozat birtokában nyújtsatok be kérelmet közgyógyellátásra, melyre gyermeketek alanyi jogon jogosult. A kérelemhez formanyomtatványt kell kitölteni, és mellékelni kell hozzá a háziorvos igazolását a rendszeres gyógyító ellátás költségeiről, melyet zárt borítékban ad át nektek. Ezeket a lakóhely szerint illetékes járási hivatalhoz kell benyújtani, általában kb. 2 hónap az ügyintézési idő. (Mivel a diabétesz kezeléséhez szükséges inzulinra és eszközökre egyébként is jelentős támogatás jár, így nem kell tartani tőle, hogy az igazolvány megérkezéséig sokat kell majd fizetni a patikában.)
Miután megérkezik a határozat, amely tartalmazza a rendelkezésre álló keretösszeget, néhány nap múlva fogtok kapni egy műanyag kártyát (bankkártya méretűt), ennek bemutatását majd a gyógyszertárban, a gondozóorvosnál és a háziorvosnál is fogják kérni. A közgyógyellátásra való jogosultság az emelt összegű családi pótlékra való jogosultsági idő végéig, legfeljebb négy évre szól, így mindig meg kell majd újítanotok (érdemes elkezdeni az ügyintézést két hónappal a lejárat előtt – írjátok be jó előre a naptárba, hogy el ne felejtsétek).
Ezzel a kártyával a diabétesz kezeléséhez szükséges dolgokat meghatározott időközönként és meghatározott mennyiségben (inzulin, pen/pumpa, tesztcsík stb.) térítésmentesen válthatjátok ki. Fontos, hogy az ún. közgyógykeretből kizárólag a gyógyszerek térítési díját (tehát amit közgyógy nélkül fizetni kéne érte) vonják le, a gyógyászati segédeszközök (tesztcsík, pentű, szenzor, pumpaszerelék stb.) térítési díját nem. Szintén kiemeljük, hogy a közgyógyellátás nem kötődik a tartós betegséghez: azaz, ha a diabéteszes gyermeknek antibiotikumot írnak fel vagy pl. inhalátort, akkor ezek is kiválthatóak a közgyógyellátás terhére, feltéve, hogy a közgyógylistán szereplő gyógyszerről, eszközről van szó.
A közgyógykeret két részből tevődik össze: az éves eseti keret, amely egységesen 6 000.- forint és a havi egyéni keret, amely a háziorvosi igazolásban szereplő gyógyszerköltségek térítési díja alapján számítódik, éppen ezért az összege egyénenként változó lehet. A havi keretet 3 havonta egyszerre nyitják meg, előre, az éves keretet pedig a közgyógy-jogosultságot megállapító határozat meghozatalakor, majd évente.
Bővebb információ és letölthető nyomtatvány: https://www.kormanyhivatal.hu/hu/budapest/jarasok/kozgyogyellatas-megallapitasanak-kerelmezese